Oto Kiralama ya Dair Sıkça Sorulan Sorular

Oto Kiralama ya Dair Sıkça Sorulan Sorular

Samsun Araç Kiralamaya Dair Sıkça Sorulan Sorular

Araç kiralamak şüphesiz pek çok avantaj sağlar. Ancak bazen kişiler akıllarına takılan sorular sebebiyle araç kiralamaya şüphe ile yaklaşabiliyorlar. İşte o sorular…

Kiraladığım araçta birden çok hasar oluşursa hasar tazminatı alabilir miyim?

Bu durum kasko hasarlarında çok karşılaşılan ve sigortalıların büyük sorunlar yaşamasına sebep olan durumlardandır. Farklı tarihlerde aracın çeşitli yerlerinde, küçükte olsa hasar oluşması durumunda, bunları sigorta şirketine, toplu halde ödetmeye çalışmayın. Aksi takdirde olumsuz sonuçlar ile karşılaşılabilir. Hasar meydana geldikten sonra, hasarın bildirilmesi için gereken sürede hasar ihbar edilmelidir. Bu süre 5 gündür. Bu süre içerisinde ihbar edilmeyen hasarlar, değerlendirmeye alınmaz.

Aracın ilk hasarında Samsun Havaalanı Ren A Car ile iletişime geçerseniz, hasarın sigorta tarafından karşılanması sağlanabilir. Ayrıca ilk hasardan hemen sonra araç kiralama firmasıyla iletişime geçilirse, tamir ve işçilik ücretleri, son hasardan sonra çıkabilecek tutardan daha az olacaktır. Yine zamanında hasar ihbarı yapılmadığında, bu durum sigorta şirketleri tarafından haksızlık olarak değerlendirilir ve hasar tazminatı ödemesi yapmazlar.

Karşı taraf aracıma zarar verirse ne yapmalıyım?

İster kiralık isterse kendi şahsınıza ait olsun, aracınızı dikkatli kullanmalısınız. Fakat, dikkat ettiğiniz halde, başkalarının dikkatsizliği sonucu kiralık aracınız zarar görebilir. Bu durumda, ilk önce trafik ekiplerini aramalısınız. Onlar kaza ile ilgili tespit tutanağı tutacaklardır. Daha sonra ruhsat, trafik poliçesi ve ehliyetinizin bir kopyasını karşı tarafa vermelisiniz. Ayrıca karşı taraftan da bunların bir kopyasını istemelisiniz. Yine durum ile ilgili, Samsun araç kiralama firmanızı en kısa zamanda bilgilendirmelisiniz.

Bedeni Hasarlarda Ne Yapmam Gerekir?

Tüm trafik kazalarında olduğu gibi öncelikle trafik tespit tutanağı tutmalısınız. Bu hasarın sigorta şirketi tarafından ödenmesi için zorunludur. Çünkü aracı kullanan kusurlu değilse bu durumda trafik poliçesinden herhangi bir şey talep edilemez. Ancak aracı kullananın kusur durumu da ancak tutulan zabıt ile görülebilir. Herhangi bir kaza durumunda önce trafik polisini arayın. Ardından Samsun oto kiralama firmanızla iletişime geçin.

Kiraladığım araç çalınırsa ne yapmalıyım?

Son günlerde oto kiralama şirketlerinin karşılaştığı en büyük sıkıntılardan biri, otomobil hırsızlığıdır. Kiralık aracınızın çalınması halinde en kısa sürede, size en yakın karakola gidin ve hırsızlık tutanağı tutturun. Bu arada Samsun araç kiralama firmanızı da bilgilendirin. Otomobil hırsızlığında yasal bekleme süresi vardır. Bu süre 30 gündür. Bu yasal süre içerisinde otomobiliniz bulunamazsa; otomobilin bulunamadığını araç kiralama firmanıza bildiriniz. Ayrıca kiralık aracın bulunup bulunamadığına dair yazının bir kopyasını firmaya, diğer kopyasını da oto hırsızlık masası ve karakola teslim etmelisiniz. Ayrıca bu yazıya karşılık aldığınız yazının bir kopyasını, yine firmanıza teslim etmelisiniz.