Oto Kiralar ken Bunları Unutmayın

Oto Kiralar ken Bunları Unutmayın

ARAÇ KİRALARKEN BUNLARI UNUTMAYIN!

Samsun’da araç kiralarken dikkat etmeniz gereken durumlar olabilir.  Önemsemediğiniz durumlar size fazladan para harcatabilir.

Yakıt Konusu

Samsun’daki araç kiralama firmalarından araç kiraladığınızda, kiraladığınız aracın yakıt durumunu kontrol etmelisiniz. Aracın deposu tam dolu ise iade ettiğiniz gün de tam dolu olması gerekir. Fakat çoğunlukla araçlar çeyrek depo yakıt ile kiralanıyor. Burada dikkat etmeniz gereken, aracı teslim aldığınız anda yakıt göstergesine bakmak olacaktır. Yine teslim ederken aynı seviyede yakıtla teslim etmelisiniz. Yolculuğunuz sırasında yakıt göstergesini takip etmelisiniz. Fazladan alacağınız yakıt için araç kiralama şirketi size para ödemesi yapmayacaktır.

Uygun aracı kiralamak

Kiralayacağınız arabayı amacınıza uygun şekilde seçmeniz yolculuğunuz sırasın size avantaj sağlayacaktır. Gideceğiniz uzaklık, araçta yolculuk yapacak diğer kişiler ve yanınıza alacağınız eşyaları hesaba katmalısınız. Tek başınıza uzun bir yolcuğa çıkıyorsanız ve büyük bir araç kiralamak yakıt konusunda mantıklı bir seçim olmayabilir.

Sigorta ihmale gelmez

Araç kiralarken dikkat edilecek belki de en önemli konu Trafik sigortasıdır. Kiraladığınız aracın sigorta durumunu mutlaka kontrol edin. Sigortasız araçlar bilindiği üzere trafiğe çıkmaları yasaktır.  Ayrıca kaza durumunda tüm sorumluluk sizin üzerinizdedir. Trafik kazalarında karşı tarafın hasarını sizin sigortanız karşılar. Sigortası olmayan bir araç kiralayıp kazaya karıştığınızda çıkabilecek tüm masrafları siz ödemek durumunda kalırsınız.

Araç Kiralama Sözleşmesini İyi Okuyun.

Araç kiralamanın prosedürü çok basit gibi görünse de kafa karıştırıcı birçok konu olabilir.  Aracın sizde olduğu sürece ve teslim edeceğiniz zaman bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, mutlaka sözleşmeyi dikkatlice okumalısınız. Sözleşmede imzalamadan önce aklınıza takılan tüm sorular rent a car şirketinize sormalısınız.

Erken rezervasyon

Eğer Samsun’a uçakla gelmeyi planlıyor ve Samsun’da araç kiralamayı planlıyorsanız,  rent a car firmanıza erken rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Ayrıca uçağınız rötar durumunda da araç kiralama firmanızı bilgilendirmeniz gerekir. Önceden aracın modelini, kaç gün kiralama yapılacağını ve tarihleri belirlemek araç kiralamada yaşanabilecek sorunları ortadan kaldırabilir.

Hasar Tespiti

Samsun oto kiralama firmaları, Aracı size teslim ederken hasar kontrolü yapar ve o şekilde teslim alırsınız. Hasar tespiti sırasında dikkatli olmazsanız, gözünüzden kaçan bir hasar olduğunda siz ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle aracı teslim almadan önce dikkatlice göz gezdirmenizde fayda vardır.